Bergamo – pomysł na włoski weekend

Bergamo (Włochy, Lombardia) dla wielu osób kojarzy się głównie z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze z Polski. Co więcej, po opuszczeniu samolotu wsiadają do autobusu i kierują się w stronę Mediolanu. Czy słusznie? Jeśli przylatujemy do Mediolanu w celach turystycznych to warto rozważyć krótką przerwę w Bergamo. Dlaczego? Zapraszam na krótki spacer po tym pięknym miejscu.

Lot do Bergamo kupisz już od 39PLN!W Bergamo nocowaliśmy w Mercure Bergamo Centro – relację z pobytu znajdziesz pod tym linkiem

Zwiedzanie Bergamo możemy podzielić na trzy części. Pierwsza – centrum, druga na wzgórzu – Citta Alta oraz trzecia, jeszcze wyżej. Spacer po mieście zaczęliśmy od ostatniej części – San Vigilio. Dostaniemy się tam pieszo lub wygodniej kolejką. Na szczycie trafimy na pozostałości zamku, które możemy bezpłatnie zwiedzić. Ogromnym atutem tego miejsca są widoki na okolice. Można stracić poczucie czasu oglądając panoramę miasta 😊

Schodząc z zamku trafimy na klimatyczny hotel – Relais oraz dwie ciekawe restauracje. Baretto Restaurant z wyróżnieniem od Michelin, która posiada piękny ogródek z widokiem na wieżę kościoła oraz pizzerię – San Vigilio.

Do hotelu wróciliśmy pieszo, wszak łatwiej się schodzi niż wchodzi 😉 Dzięki temu mogliśmy lepiej poznać okolicę. Sama droga okazała się dość długa, ale zobaczyliśmy Bergamo nocą – Citta Altę jak i centrum. Warto zobaczyć historyczną dzielnicę gdy jest oświetlona i poczuć ten włoski klimat. Na ulicach i w restauracjach tłumy ludzi, dużo muzyki, śmiechu. Świetna atmosfera!


Booking.com

Historyczna część Bergamo czyli Citta Alta

Tę dzielnicę zwiedzaliśmy kilkukrotnie. To tu znajdziemy najważniejsze zabytki miasta:

 – mury obronne z XVIw. Trafiliśmy na nie przypadkiem spacerując i gubiąc się po uliczkach centrum. Z tego miejsca możemy oglądać panoramę miasta, okoliczne góry, na których w maju leżał jeszcze śnieg oraz startujące samoloty z lotniska w Bergamo.

– Katedrę z Cappella Colleoni. Kaplica ta powstała jako mauzoleum dla rodu Colleoni. Mała ciekawostka – na bramie, na herbie znajdziemy pewien wytarty element, który obecnie jest koloru złotego. Otóż legenda mówi, że Bartolomeo Colleoni posiadał trzy jądra, a ich potarcie przynosi szczęście. Czy to prawda? Pozostawię to Wam.

– plac Vecchia, otoczony dwoma pałacami – Palazzo della Ragione, który zaliczany jest do najstarszych włoskich pałaców oraz Palazzo Nuovo, którym znajduje się jedna z najważniejszych włoskich bibliotek.

Citta Alta to nie tylko zabytki i klimat, ale również i smaki. Znajdziecie tu pizzerię, która sprzedaję pizzę na wagę. Kupujemy pizzę na kawałki, którą obsługa kroi nożyczkami. Sam placek jest przepyszny nawet na zimno. Na tej samej ulicy znajdziemy również genialną lodziarnię z najlepszymi lodami jakie miałem okazję zjeść – Gelateria Cherubino.

Dolna część miasta Bergamo – Centrum

W dolnej części miasta znajdziemy liczne sieciowe sklepy odzieżowe i spożywcze. Tu uliczki są znacznie szersze, a turystów znacznie mniej. Podczas spaceru warto wchodzić w otwarte bramy. Tym sposobem przypadkiem trafiliśmy na patio z pięknymi freskami klasztoru – Monastero di San Benedetto.

Idąc dalej, pod górę możemy znowu podziwiać panoramę miasta i opuszczone domy. Szkoda, że nasze pustostany nie są takie klimatyczne 😊 Droga poprowadzi nas do Citta Alta. A tam… jest jak w bajce.

Pozostałe wpisy o Włoszech znajdziesz w tym miejscu.Informacje praktyczne dotyczące Bergamo

– przy lotnisku Mediolan Bergamo znajduje się sporej wielkości centrum handlowe – dojdziemy tam w 10minut

– 5EUR będzie nas kosztować bilet całodobowy na podstawie, którego będziemy mogli jeździć na i z lotniska do centrum, kolejkami linowymi oraz pozostałymi liniami komunikacji miejskiej

– Bergamo możemy zwiedzić na szybko – w kilka godzin oraz dłużej na weekend

Możesz również polubić

Dodaj komentarz