POMPEJE – MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Pompeje jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji we Włoszech, co wcale nie dziwi. W tym artykule dowiesz się o dojeździe, cenach biletów, a także samym zwiedzaniu tego muzeum.

Słowem wstępu. Pompeje to antyczne miasto, które zniknęło z powodu wybuchu wulkanu Wezuwiusza (79 rok n.e.). Gruba warstwa popiołu tak mocno „zakonserwowała” to miejsce, że dopiero 1748r. zostało ono odkryte. Z tego względu jest ono w bardzo dobrym stanie. Ale teraz przejdźmy do konkretów logistycznych.

noclegi w Neapolu znajdziesz na booking.com (link)

Pompeje – dojazd

Z Neapolu dotrzemy tu linią kolejową L1. Startuje ona z stacji Napoli Porta Nolana i zatrzymuje się również na dworcu Napoli Garibaldi. Sam przejazd zajmuje ok. 30min. Bilety kupisz w kasie. Kolej obsługuje przewoźnik Circumvesuviana.

Bilety – ceny

Jedno z wejść do Pompejów znajduje się praktycznie przy stacji kolejowej. Według doniesień z opinii na googlu są tu spore kolejki i warto wcześniej kupić bilety online. W listopadzie 2023 ok. godziny 9.30 przed kasami było po dosłownie jednej osobie. Aczkolwiek w sezonie, jak i przy dobrej pogodzie może być tu faktycznie tłoczno.

Cena biletu to 18EUR dla osoby pow. 25 lat, między 18 a 25 lat to 2EUR. Dzieci i młodzież z UE mają wstęp bezpłatny. Aktualne ceny jak i godziny otwarcia sprawdzisz na oficjalnej stronie internetowej (tam też można kupić bilety).

Za kasami, w punkcie informacyjnym można odebrać mapkę – co będzie przydatne.

Zwiedzanie

Warto zobaczyć wszystko! A tak całkiem serio to poniżej mała, autorska lista punktów idąc od wejścia przy stacji kolejowej. Dodam, że to są niejako punkty do zaznaczenia, bo warto zaglądać w przeróżne uliczki jak i domy.

Termy

Bazylika i Świątynia Apollina w Pompejach

Forum (Foro Civile de Pompei)

Wieża Mercurio XI

Widok z wieży w Pompejach

Casa del Fauno (Dom Fauna)

Amfiteatr w Pompejach i wracając do naszego wejścia

Teatro Grande i Teatro Piccolo (Teatr Wielki i Mały)

Dedal Mitoraja

Pompeje – przydatne informacje

noclegi w Neapolu znajdziesz na booking.com (link)

Na terenie Pompejów są darmowe toalety, punkty medyczne, a także restauracja, w której ku mojemu zaskoczeniu nie było, aż tak drogo. Przykładowe ceny podczas wizyty to: croissant z nadzieniem pistacjowym 3EUR, kawałek pizzy 6EUR, kanapka 7.50EUR czy na przykład burger z kotletem wołowym oraz mozzarellą 9.50EUR.

A ile zarezerwować czasu na zwiedzanie tego miejsca? Według mnie minimum pół dnia.

SORRENTO | AMALFI | NOCLEGI | NASZ NOCLEG

więcej podróżniczych artykułów pod tym linkiem

Możesz również polubić